O novele zákoníku práce s Danou Blažkovou aneb Dovolená, co nám zamotá hlavu

Novelou zákoníku práce žijete posledních pár týdnů naplno. Dle vašeho očekávání – z jaké změny budou mít personalisté nejvíce zamotanou hlavu a proč?

Nepochybuji o tom, že nejen personalisté, ale všichni zaměstnanci a třeba i majitelé firem nebo účetní budou mít ve větší či menší míře zmatek v dovolené. Je nutné si uvědomit, že dovolená se dosavadním způsobem po odpracovaných dnech a měsících počítala desítky let. A nyní přejdeme na systém počítání v odpracovaných hodinách. To je velký třesk.

Co by neměli personalisté určitě nechávat až na konec roku?

Hádejte, co Vám odpovím? Ano, zase je to dovolená. I když se nový výpočet začne uplatňovat až od nového roku, myslím, že je potřeba udělat si náskok. Aby člověk mohl nový způsob vstřebat, aby ho mohly napadat doplňující otázky, a aby na ně s předstihem našel nebo získal odpovědi. 

Co bude nejvíce zajímat samotné zaměstnance? Na jaké zvídavé otázky by se měli personalisté připravit? Dáte nám pár ukázek zvídavého zaměstnance?

Musím působit jako retardovaná, ale zase odpovím: Dovolená. Dovolená bude zajímat každého zaměstnance a jí se myslím bude týkat většina dotazů. Kromě tradičních letitých dotazů typu „Proč mám za dovolenou jiné peníze než Franta, když pracujeme na stejné pozici a směně?“ přibudou nové třeba:

„Když jsem čerpal starou i novou dovolenou, proč se mi počítá různě?“ nebo

„A proč si nemůžu vzít dvě hodiny dovolené, když říkáte, že se dovolená čerpá v hodinách? Já to fakt potřebuju. A víte co, támhle Maruna měla dvě hodiny dovolené, tak jak to, že u mě to nejde? Vy mě normálně diskriminujete.“

„Jak se vůbec počítají ponovu poměrné části dovolené?“ Anebo třeba z jiného soudku:

„Sdílím místo s Pepinou a my jsme se nepohodly kvůli rozvrhu. Jaký rozvrh teda bude mít, když chceme mít obě v pátek volno a nemůžeme se shodnout?“

Otázek si dovedu představit x, ale nechme si prosím taky něco na kurz (pozn. kurz Velká novela zákoníku práce 11. 8., Liberec)

Kdybyste měla doporučit 3 body, které by měli personalisté dobře a včas sdělit zaměstnancům, co by to tedy bylo?

Může být relativní, co kterou společnost zajímá. Například čeká-li Vás fúze s jiným firmou, budete se zabývat přechodem práv a povinností. Nečekáte-li takové změny, zřejmě se zaměříte na informaci o dovolené (já vím, zase), o doručování písemností a možná i o sdílených místech.

A co z pohledu vedoucích jednotlivých týmů? Nač by je měli personalisté upozornit či připravit? Mění se něco z hlediska běžného vedení a komunikace mezi vedoucím a zaměstnancem?

Vedoucí si budou moci oddychnout, že už je personalisté nebudou „otravovat“, aby s nimi jeli doručovat písemnost nějakému zaměstnanci, třeba zrušení ve zkušební době. Ale z pohledu běžného vedení (a pomineme-li dovolenou), budou vedoucí pracovat s podřízenými stejně jako dosud. Byť je na pováženou, zda vedoucí slušně ovládají pracovní právo v současné podobě, i bez novelizace. V reálu totiž vedoucí nejčastěji zápasí s vytýkacími dopisy, s ukončováním pracovních poměrů, rozvrhováním pracovní doby a překážkami v práci. Podle dotazů můžeme do těchto vod částečně zabrousit i na kurzu o novele, ale jinak máme na toto téma v nabídce samostatný kurz, který úspěšně školím přímo v jednotlivých firmách (kurz Zákoník práce pro HR či Zákoník práce pro vedoucí).

Vy osobně – kterou změnu opravdu vítáte a kterou naopak?

Kdybych holdovala alkoholu, tak bych se samou radostí opila ze změn v oblasti doručování, kde byly v zákoníku zakotveny – s prominutím – blbosti, o kterých se vědělo roky. A já si pořád říkám: Proč to trvalo tak dlouho? Už jsem se bála, že toho nedožiju. A teď budou – hurá a jupí – nesmysly konečně fuč. Ale víte, z čeho mám možná ještě větší radost? Z návrhů, které se do finálního znění novely nakonec nedostaly, a které by ztěžovaly život zaměstnavatelům. Například se původně jednu dobu uvažovalo o vedení podrobné „docházky“ u brigádníků nebo o zpřísnění pravidel pro home office. Takže já se raduji nad tím, co čtenář v novele nenajde.  

Prozradíte dojmy a reakce účastníků vašich školení na novelu zákoníku práce? Co účastníky školení děsíkde jim spadl kámen ze srdce?

Účastníci jsou minimálně neklidní z dovolené a mají radost ze snížení administrativy. Ale je možné, že jiní lektoři mají jiné zkušenosti. Nechtěla bych, aby to vypadalo, že jedině to, s čím se potkám na školeních já, je jedna univerzální pravda.

Při naší nedávné diskusi jste zmínila, že vám drnčí telefon v jednom kuse – jsou to spíše krátké konzultace, že vaši klienti něčemu nerozumí nebo dávají přednost kompletnímu školení změn a novinek?

Je to obojí. Někteří klienti se jen chtějí ujistit, že něčemu správně rozuměli a s tím jsme raz – dva hotoví. Jiní mají větší trabl a věnujeme se mu déle. Často jde například o komplikované případy ukončování pracovních poměrů. Marná sláva: to je bohužel téma, které se nikdy neomrzí. Někteří klienti volí záměrně delší konzultace: Shromáždí otázky z více tematických oblastí nebo z více útvarů jejich společnosti a pak je společně řešíme většinou online. No a pak jsou ti osvícení, co nechtějí na problém čekat a až pak se ptát, ale chtějí znát odpovědi předem. Ti většinou volí firemní školení.

Budete mít vůbec volné léto?

Co se týče léta, to mám jednoznačně pracovní a jsem za to ráda. I když pobíhám po školeních s plastovým krytem přes obličej a vypadám jako light verze svářeče, jsem nesmírně ráda za osobní kontakt. Nevím, jak to vidíte Vy, ale já nedám dopustit na „live“ školení. Webináře mají svoje kouzlo, když třeba není efektivní jet na kurz stovky kilometrů až do tramtárie. Ale věřím tomu, že webináře pro mě budou doplněk a ne gró činnosti. Protože se jednoduše ráda s lidmi vidím z bezprostřední blízkosti a mohu reagovat na jejich náladu, mimiku, žertovat s nimi a nebýt jen mluvící hlava, kterou posloucháte a u toho pečete bábovku nebo sledujete Twitter. Sakra. To jsem asi neskončila moc zvesela, co? Tak jinak: Přijďte někdy na kurz, ať už o novele zákoníku práce nebo na jiné pracovněprávní téma. Moc se na Vás těším!  

Děkujeme moc za rozhovor, tým NTI – consulting

O Daně Blažkové, specialistce na pracovní právo: medailonek

Kurzy Dany Blažkové pro NTI – consulting:

Velká novela zákoníku práce – 11. 8. – Liberec

Vedení personální dokumentace pro začínající personalisty  – 21. 9. – Liberec

Zákoník práce pro HR – 26. 10 – Liberec

Firemní kurzy na míru

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.