Council, síla sdílení v kruhu

Council není žádná vědecká novinka, ale prastará forma ne-hierarchické a ne-násilné komunikace. Při sdílení sedí lidé v kruhu, okolo ohně, nebo třeba jako rytíři u kulatého stolu. Z kruhového uspořádání plyne, že nikdo není v čele, všichni jsou si rovni, všichni jsou součástí kruhu a mají stejný prostor.

Mluví vždy jen ten, který má mluvící předmět. Mluvícím předmětem může být třeba kámen nebo kus dřeva. Předávání mluvícího předmětu je různé. Někdy si mluvící předmět smí vzít další řečník až když ho ten, který právě mluví, odloží zpět do středu kruhu. Jindy se mluvící předmět postupně předává v kruhu.

Kořeny councilu nalézáme v tradičních kulturách celého světa, kde byly „kruhové“ formy komunikace používány jako způsob rozhodování a vlády. Nástroj řešení problémů a konfliktů, prostor pro osobní sdílení, učení a posilování komunity.

V mužských, ženských i smíšených councilových kruzích jsou přítomní podporováni v tom, aby mluvili upřímně a do hloubky o tom, co je důležité. Aktivně a s plnou pozorností naslouchali, i když třeba s ostatními nesouhlasí. Respektovali kruh/společenství jako celek a všechny hlasy i různé perspektivy v něm. Council tak dává prostor novým vhledům a porozumění.

Usedněte s námi kolem ohně 9. 7., 23. 7., 6. 8. a 20. 8. Více informací najdete na našem FB.


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.