Jak si na dovolené dobít baterky, 6 pravidel úspěšných manažerů

„Na dovolenou pojedu až toho bude v práci méně. Potřebují mě. Stačí mi týden u moře, stejně mi stále někdo volá a těch mailů, raději si s sebou vezmu notebook … Poznáváte se?

Je řada lidí, kteří dovolenou odkládají na neurčito, nebo ji všelijak kouskují po dnech. Dovolená, ze které se vrátíme opravdu odpočatí a plní energie, by měla splňovat určité parametry. Jeden z nejžádanějších libereckých koučů Martin Šilar z NTI – consulting, s.r.o. doporučuje svým klientům dovolenou nepodceňovat. Proč? Na co se při plánování dovolené soustředit a čeho se naopak vyvarovat?

Nikdo není nepostradatelný

V Německu a dalších zemích Evropské Unie je celkem běžné vzít si dovolenou i na měsíc. Především je potřeba si uvědomit, že 21 dní dovolené by mělo být minimum. Bohužel řada manažerů i specialistů takto ještě nezačala přemýšlet. „Mnoho lidí trpí pocitem nepostradatelnosti a domnívají se, že když nebudou 3 týdny ve firmě, tak se firma zastaví. To je samozřejmě velký omyl. Je to otázka firemní kultury a osobního nastavení mysli,“ dodává Martin Šilar.

  • Dovolená by měla trvat alespoň 21 dní v kuse
  • Oznamte všem, že během dovolené nebudete k dispozici, protože opravdu nebudete
  • Zvolte si svého zástupce, který má vaši plnou důvěru a odjeďte hodně daleko
  • Nastavte si e-mailovou automatickou odpověď s kontaktem na vašeho zástupce
  • Notebook nechte doma, při výstupu na Čhogori ho nebudete potřebovat
  • Služební telefon zamkněte do šuplíku a klíč dejte manželce nebo dětem

Tělo i psychika jsou zatížené celoročním stresem. Než se dostanou zpět do rovnováhy a dokonalého uvolnění, musí projít třemi fázemi. Proto je nesmírně důležité dopřát si dostatek času. V první fázi odjedeme na dovolenou a nějakou dobu se v myšlenkách vracíme stále zpět. „Zařídil jsme opravdu všechno? Poslal dodavatel zboží včas?“ Z první fáze se přehoupneme do „dovolenkového módu“. Spíme déle a kvalitněji. Mysl se uvolní a přichází nápady. Zhruba uprostřed dovolené dochází konečně k hlubokému odpočinku a kýžené relaxaci, která funguje zároveň jako dlouhodobé uzdravování organismu i psychiky. V závěru dovolené se nezřídka kdy stane, že se opět začínáme do práce těšit. To je ideální stav, kterého potřebujeme dosáhnout a signál, že jsme si dobře odpočali a načerpali novou energii a získali tolik potřebný nadhled nad svou prací i životem.

Jak si na dovolené dobít baterky, 6 pravidel

Neruš mi mé kruhy

Na dovolené by nás nemělo nic vyrušovat. Stačí jedna zpráva nebo zmeškaný hovor a už se v myšlenkách vracíme zpět. Pro mozek je to téměř totéž, jako bychom seděli v kanceláři. Proces odpočinku se přeruší a přínos dovolené značně klesne. Zkušený kouč svým klientům doporučuje zcela změnit prostředí a odjet na jih, nebo naopak úplně na sever či utéct klidně do lesa. Zajistit si tak odstup od vlastního světa. Získat nový úhel pohledu a nadhled nad každodenními starostmi i radostmi.

Ego nech doma, do kufru zabal knížku

„Často se setkávám s klienty, kteří mají nutkavou potřebu mít stále vše pod kontrolou. Jak zkrotit sám sebe a nenakukovat do firemních mailů? To je z toho všeho asi nejobtížnější. S egem pracujeme při koučinku velmi často. Jeden z mých klientů, který ke mně pravidelně dochází, je manažerem ve velké firmě, kde je standard pracovat na 150 %. On sám je vysoce výkonný. Při našem sezení mu zrovna teď pomáhám připravit se dobře na dovolenou, aby vše v práci fungovalo a on mohl opravdu odjet nerušeně na 21 dní a měl z toho dobrý pocit.“

„Důležité je uvědomit si, že práce není všechno. Srovnat si životní hodnoty,“ dodává závěrem Martin Šilar. Dovolená je důležitým obdobím pro sebe, rodinu, partnerku, partnera, děti. Čas, který strávíme aktivně a soustředěně společně, se nám mnohonásobně vyplatí formou fungujících vztahů.

Komentáře