4 zaručené tipy, jak na jarní detox nejen v kanceláři

Mnoho z nás na jaře svlékne těžké svršky, odloží bundy a kabáty, navlékne se do jarních bot a čeká, že se dostaví onen blažený pocit lehkosti. Ale ouha. Pocitu těžkosti se ne a ne zbavit. Jak je to možné? Vždyť jaro přímo vybízí k očistě, detoxikaci a čerpání nové energie. V tomto článku vám poradíme, jak se vypořádat s jarní únavou snadno a rychle nejen v osobním, ale i pracovním životě.

Babičky myly okna

Živě si vybavuji situaci z dětství, kdy jen co se první jarní paprsky dotkly země, babička pobíhala po bytě a sveřepě omývala okna, klepala koberce až z nich létaly kousky nitek, vyhazovala hromady nepotřebných papírů a vymetala pavučiny z každého rohu. Když vše uklidila, objevil se jí na tváři úsměv a zahlásila: „Teď už mám čisto i v duši.“ A něco na tom bude.

Udělejte si jednou za rok ve věcech pořádek a zbavte se nepotřebného. Toto univerzální pravidlo se vám bude hodit nejen doma, ale i v práci. Doma si udělejte pořádek třeba v šatních skříních a botnících, budete překvapení, kolik oblečení se vám za rok nakupí. Základem úspěchu je čistá skříň a přehled o tom, co v ní máte.

Jarnímu úklidu podrobte i svůj pracovní stůl, nebo kancelář. V práci trávíme velkou část dne a zasloužíme si příjemné pracovní prostředí. V šuplících se nahromadí mnoho nepotřebných katalogů, letáčků a papírů, pravděpodobně najdete i starou klávesnici, dárkové předměty, kabely a klíče u kterých nikdo neví, od čeho jsou. Téměř vše se dá recyklovat, nebo odvézt na sběrná místa, kde vaše staré věci, nebo obnošené oblečení ještě poslouží potřebným.

Změňte své zaběhnuté cestičky

Občas každého z nás zachvátí každodenní rutina. Jaro je ideální čas na objevování nových tras. Abychom trénovali svůj mozek, není zapotřebí nijak velkých a složitých změn. Zkuste se třeba jenom zamyslet, kudy jezdíte ráno do práce a svou trasu cíleně změnit. Co se stane? Mozek se rychle nastartuje k řešení problémů a rozhodování a vypořádá se i s nečekanými situacemi.

Pokud to jen trochu jde, nechte jednou týdně auto doma a jděte do práce pěšky nebo městskou hromadnou dopravou. Získáte tím úplně nové úhly pohledu.

  • najdete nové trasy a cesty
  • uvidíte stejné ulice a místa, kterými projíždíte běžně z nového úhlu pohledu a možná si všimnete, úplně nových zajímavých detailů.
  • potkáte nové lidi
  • získáte jinou představu o čase

 Detoxikace je legrace

Nebojte se, jarní očista nemusí být nic drastického. Doporučení výživových expertů jsou jednoduchá, odpovídají přirozeným biorytmům i selskému rozumu. Využijte potraviny, které se nabízí například od lokálních pěstitelů, nebo z farmářských trhů a zařaďte je do vašeho běžného jídelníčku: jarní druhy ovoce, listovou zeleninu, bylinné čaje, mladé výhonky rostlin, chřest, česnek, zázvor, nebo koriandr, ostropestřec, kopřivu, červenou řepu, petržel, dobromysl, rozmarýn a další čerstvé bylinky.

1

Ráno si v kanceláři místo tradiční kávy uvařte zelený, nebo bylinkový čaj. Překvapte své kolegy osvěžující limonádou: do velké karafy nalijte vodu a nakrájejte do ní plátky citronů a pomerančů, přidat můžete i snítky čerstvé máty, tymiánu, nebo zázvoru. Připravíte tak rychlý, osvěžující nápoj, který vám zajistí dostatečnou hydrataci i vitamíny a porada bude hned ubíhat rychleji.

Pusťte jaro do kanceláře

Po velkém jarním úklidu je čas naplnit místnosti energií. Podle Feng Shui postrádá prostor bez květin život. Neproudí zde energie tak, jak by měla, a to se může odrazit na celkovém zdraví i náladě v domě, bytě i kanceláři. Vyvarujte se kaktusů a rostlin s dlouhými ostrými listy. Vysílají bodavou energii a mohou přispívat ke svárům a neshodám.

Vhodné jsou zejména zelené rostliny s květy a kulatými listy. Kvetoucí rostliny vytváří harmonické pracovní prostředí a celkově zlepšují tok energií v prostoru. Kanceláře a další firemní prostory, jako jsou haly, zasedací místnosti či recepce, jsou ideálním místem pro rostliny i řezané květiny všech barev.

  • udržujte kontakt s přírodou – oběd se dá sníst i v parku na lavičce
  • několikrát během dne se zadívejte do dálky
  • staňte se pánem svého času
  • překvapujte, objevujte, inovujte
Komentáře